Elected Officers, Stewards, Chairpersons

CUPE 410 represents Greater Victoria Public Library and Art Gallery of Greater Victoria workers.  For contact information please visit our forum.  You will need to log into the forum with your email and password.

CUPE 410—GVPL/AGGV

Elected Officers, Stewards and Committee Chairpersons

2022/2023

EXECUTIVE BOARD

President:                                                       Rebecca Baugniet

Vice-President:                                              Adrienne Else

Treasurer:                                                       Vicki Sundher

Recording Secretary:                                    Marianne Baatz

Membership Secretary:                                Fatima Ferreira

Correspondence Secretary:                         Kelly Lisson

 

UMC Member at Large:                                Heather Murch

 

STEWARDS

Central (1)                                                      Caitlin Ottenbreit

Central (2)                                                      Kyla Butler

Bruce Hutchison                                            Delia Filipescu

Central Saanich                                             Debbie Chu

Emily Carr                                                       Melissa Worobel

Esquimalt                                                        Sharlene Patterson

Goudy/Langford                                            Vacant

Juan de Fuca/CaTS                                      Tracy Obsniuk

Nellie McClung                                              Stuart McLean

Oak Bay                                                          Melina Edwards

Saanich Centennial                                       Robyn Little

sJames Bay                                                     Sue Grant

 

Art Gallery of Greater Victoria                    Salma Naili, Tony Adams

 

TRUSTEES

3 Year Term                                                    Aaron Thom

2 Year Term                                                    Devon Tatton

1 Year Term                                                    Megan Clark

 

COMMITTEES and DELEGATES

Chair – Occupational Health and Safety      Adrienne Else

Union Management Committee                     Rebecca Baugniet, Adrienne Else, Heather Murch (M@L)

Bargaining Committee                                      Fatima Ferreira, Rebecca Baugniet, Heather Murch (M@L)

CUPE Scholarship Committee                        Kate Rutherford

CUPE 410 Scholarship Committee                Melissa Worobel

Education Committee                                      Vacant

Vancouver Island District Council (3)          Sue Grant

Victoria Labour Council (2)                            Aaron Thom, Karen Cofield

 

AGGV:

Bargaining Committee (2):                            Ellen Manning, M. Ali Kahn

Union Management Committee (2):           Ellen Manning, M. Ali Kahn

Stewards:                                                           Salma Naili, Tony Adams